WordPress je redakčným systémom číslo jedna. Najpoužívanejší, najobľúbenejší a podľa používateľských recenzií tiež najlepšie ovládateľným. WordPress využíva nadpolovičná väčšina webov, ktoré pre svoju správu využívajú redakčné systémy. WordPress využíva tiež väčšina blogerov.
Ako ale docieliť, aby weby, ktoré sú postavené na WordPresse, boli aj prístupné? O tom bude druhý tohtoročný webinár, ktorý je organizuje stredisko Théseus v piatok 22. marca 2024 o 13:00.
Cieľom webinára je
- Pripomenúť vývojárom, ktorí stavajú weby na WordPresse, že prístupnosť je stále aktuálna téma a je nutné na ňu myslieť.
- Zopakovať si všeobecne platné princípy prístupnosti.
- Ukázať dve možné cesty, ako prístupný web na WordPresse postaviť.
- Prakticky ukázať výhody prístupného webu.
- Odpovedať na vaše otázky.
Program webinára
- Michaela Dlhá, Lukáš Hosnedl: Všeobecné princípy prístupnosti (10 minút)
Technická prístupnosť je základ, bez ktorého sa pri tvorbe prístupného webu nezaobídeme. Poďme si spoločne v krátkosti pripomenúť, na čo pri tvorbe prístupného webu určite nezabudnúť.
- Daniel Střelec: Prístupná šablóna na mieru (30 minút)
V oficiálnych šablónach rieši WordPress prístupnosť solídne – ako je to ale so šablónami na mieru? Pozrieme sa, čo je potrebné riešiť a na čo si dať pozor, pokiaľ tvoríte vlastnú šablónu.
- Michaela Vranková: Prístupný web na šablóne GeneratePress (30 minút)
Čo šablóna obsahuje a najčastejšie doplňované prvky zlepšujúce prístupnosť webu.
- Michaela Dlhá, Lukáš Hosnedl: Praktické ukážky používania prístupného webu postaveného na WordPresse (15 minút)
Ukážka prístupného a porovnanie s menej prístupným webom (obidva na WordPresse), vzhľadom na všeobecné princípy prístupnosti
- Priestor na otázky účastníkov
O lektoroch
Michaela Vranková
Miška sa prístupnosti venuje od roku 2019. Je webový dizajnér na voľnej nohe. Schválne sa neoznačuje za developera, pretože nerieši len technickú stránku veci. Naopak, sústredí sa na to, aby jej klienti pochopili, na čo im web slúži, a na základe toho sa rozhodovali. Nemá rada carousely. Prístupnosť webu považuje za samozrejmosť bez ohľadu na to, o aký web ide.
Michaela Dlhá
Miška sa prístupnosti naplno profesijne venuje od roku 2022 a je členkou tímu Théseus. V súčasnosti sa pripravuje na certifikáciu IAAP, čím skĺbi žitú prax od narodenia nevidiaceho používateľa IT s odborným vzdelaním. Od roku 2021 tvorí blog Technológie bez zraku postavený na WordPresse.
Daniel Střelec
Frontend kóder a WordPress špecialista, ktorý vyrába weby už viac ako 25 rokov. Prístupnosť ho zaujímala ešte pred zverejnením „Pravidiel tvorby prístupného webu“ a snažil sa prístupnosťou „nakaziť“ aj ostatných vývojárov. Tvrdí, že „prístupnosť nie je raketová veda, stačí robiť veci poriadne a nevymýšľať hlúposti“.
Lukáš Hosnedl
Lukáš je od narodenia nevidiaci, takže sa ho bariéry v prístupnosti webov a aplikácia ako užívateľa creen readera (čítača obrazovky) dotýkajú v podstate 24/7. Zároveň je to ale nadšenec do prístupnosti a technológii všeobecne, prekladateľ a tlmočník, príležitostný pisateľ článkov, vášnivý hráč a amatérsky vývojár počítačových hier. Ako sa dajú počítačové hry hrať úplne naslepo, sa snaží, keď čas dovolí, predstavovať na svojom blogu 4sensegaming.cz, postavenom na WP a pridruženom YouTube kanále. Je členom tímu projektu Théseus.
Registrácia a organizačné informácie
- Kedy: piatok 22.marca, 13:00 až 15:00
- Kde: Zoom
- Za koľko: účasť na webinári je zdarma, je potrebné sa iba zaregistrovať.
Registrovať sa na webinár Staviame prístupný web na WordPresse
Webinár Staviame prístupný web na WordPresse organizuje Stredisko Teiresiás Masarykovej univerzity ako jeden z výstupov projektu Théseus za podpory Nadačného fondu Českého rozhlasu zo zbierky Svetluška, Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, SKIP, spolku Frontendisti.cz, združenie dobrovoľníkov NášWP a blogov Poslepu.cz a Technologiebezzraku.sk.
Radek Pavlíček
Zdroj: Stavíme přístupný web na WordPressu (pozvánka na webinář, 22. 3. 2024) – POSLEPU